Na jedné tváři radost z účasti atletických hvězd, předvedených výkonů a atmosféry na stadionu, na té druhé stopy únavy a vypětí, které přípravu a průběh závodů provázely. Na naše otázky odpovídal manažer mítinku Vladimír VANĚK.
Pár týdnů před mítinkem jste na otázku, co si od jeho uspořádání slibujete, odpověděl: nabídnout kvalitní sportovní podívanou. To se evidentně povedlo…
„Určitě ano, vždyť do Ústí nad Orlicí přijeli závodit atleti a atletky, kteří vybojovali medaile na olympijských hrách, na světových a evropských šampionátech. Před několika měsíci jsem řekl, že chceme uspořádat silný regionální mítink, na které by startovali také někteří čeští reprezentanti. Řekl bych, že v sobotu 17. srpna se tento záměr podařilo naplnit, a možná i překonat. “
Jak těžké bylo přilákat na start oštěpařku Báru Štěpánovou, překážkářku Zuzanu Hejnovou, koulaře Tomáše Staňka nebo čtvrtkaře Pavla Masláka?
“S konkrétní nabídkou jsem oslovil manažery, kteří ve většině případů nejlepší atlety zastupují. Samozřejmě to je otázka peněz, ale také časových možností nejlepších závodníků.
Dohodli jsme se rychle, proto na náš mítink čtyři jmenovaní skvělí sportovci přijeli.“
Asi budete souhlasit, že v Ústí nad Orlicí závodili další kvalitní čeští atleti a atletky.
Stoprocentně. Skvělou úroveň měly obě oštěpařské soutěže, z absolutní mužské a ženské domácí špičky chyběl pouze v zahraničí startující Jakub Vadlejch. V protivětru měly slušnou úroveň mužské sprinty s Dominikem Záleským, Zdeňkem Stromšíkem a Janem Jirkou. Líbila se mi osmistovka, kde se podle očekávání o vítězství poprali Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď. Skvělý výkon předvedl teprve sedmnáctiletý Jakub Davidík, který na osmistovce překonal třicet let starý český dorostenecký rekord. Velkým příslibem jsou další dva mladí reprezentanti, čtvrtkaři Lada Vondrová a Matěj Krsek.“
Jak hodnotíte výkony zahraničních atletů a atletek?
„Ve výborném světle se ukázali na netradiční třístovce reprezentanti Indie, především juniorská mistryně světa do 19 let Das Hima, kterou na stupně vítězů doprovodily další dvě indické běžkyně. Mezi muži potvrdil roli favorita Yahiya Anas, který dokázal porazit Pavla Masláka.“
Tak trochu stranou pozornosti zůstal výkon slovenské mílařky Gabriely Gajanové, která vyhrála běh na 800 metrů ve výborném čase 2:01,99.
„Přesně tak. Připomenu, že o den později, v neděli 18. srpna, se v anglickém Birminghamu běžela osmistovka v rámci Diamantové ligy, kde by Gabriela svým časem obsadila skvělé druhé místo! Zásluhu na jejím výborném čase měla vodička Tereza Jonášová.“
Co jste říkal atmosféře, která na ústeckém atletickém stadionu panovala?
„Na mítink přišla téměř jedna tisícovka diváků, jedním slovem paráda. Je správné připomenout, že o výbornou atmosféru se postarali výborní moderátoři. Magda Peterková, Jan Rydlo a samozřejmě legendární atletický spíkr Štěpán Škorpil.“
Plánujete pro příští rok nějaké zásadní změny?
„Všechno je příliš čerstvé, uvidíme. Alfou a omegou je najít vhodný termín mítinku. Při jeho hledání musíme vycházet z mezinárodní a domácí termínové listiny, to nebude jednoduché. Zvláště, když se chceme i v budoucnu zaměřit v první řadě na kvalitu.“