Stalo se, čemu mnozí nevěřili. Třetí ročník atletického mítinku Rieter udržel vysoko nastavenou laťku z prvních dvou let. Do Ústí nad Orlicí přijela závodit domácí špička, ale také kvalitní sportovci ze Slovenska, Grenady a Slovinska. Za letošním mítinkem jsme se ohlédli v rozhovoru s jeho pořadatelem a manažerem Vladimírem Vaňkem.
Jak těžké bylo zařídit, aby mítinku Rieter startovali olympijští medailisté, oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý?
„Především to byla velmi hektická záležitost. Dva týdny před mítinkem nebylo vůbec jasné, kdo z hlavních protagonistů bude na našem mítinku startovat. Chtěli jsme znovu vsadit na oštěp mužů a žen, v prvních dvou ročnících to byly klíčové disciplíny mítinku. Docela nadějně se jevila účast dvojnásobného vítěze mítinku Víti Veselého. Start Jakuba Vadlejcha manažer nejprve vyloučil, kvůli jeho startu v zahraničí. Týden před mítinkem se jméno stříbrného medailisty z Tokia vrátilo do hry, nakonec jsme se dohodli.“
Jak se na mítinku ocitl úřadující mistr světa Anderson Peters z Grenady?
„Po olympiádě, která mu nevyšla, se přesunul do Evropy. Potřebovali jsme někoho do party k našim oštěpařům, s jeho manažerem jsme si rovněž plácli. Čtyři dny před mítinkem Rieter hodil Peters v Německu 85,85, v Ústí na tento výkon nenavázal.“
Potřetí přijela na mítink dvojnásobná olympijská vítězka Bára Špotáková, která si v Ústí trochu vylepšila náladu po Tokiu.
„Hodila 61,45 m, to nebylo vůbec špatné. Je třeba říct, že Bára to neměla vůbec jednoduché. Má rodinu, dvě malé děti. Její trénink a přípravu ovlivnila koronavirová pandemie. Pokud se všechno vrátí do normálu, tak věřím, že i ve svém věku příští rok pár metrů přidá. Moc bych ji přál úspěch na světovém nebo evropském šampionátu.“
Nakonec v Ústí závodilo deset českých olympioniků, to není špatná vizitka.
„Diváci viděli řadu výborných výkonů. Stačí vzpomenout rychlou třístovku v podání Patrika Šroma nebo překážky Petra Svobody. Samozřejmě se musím vrátit k vynikajícímu vystoupení Vadlejcha s Veselým.“
Spíše nespokojeně se po své soutěži tvářil koulař Tomáš Staněk, který vyhrál výkonem 20,56.
„Vůbec se mu nedivím, právem si stěžoval na kvalitu kruhu. Slavná koulařka Helena Fibingerová, s níž Staněk spolupracuje, říkala, že Tomáš v tréninku hází daleko za 21 metrů. Věděla, co říká. Důkazem bylo, že pouhé čtyři dny po našem mítinku hodil v Praze Staněk krásných 21,53 m. V Ústí nad Orlicí to možné nebylo. Na schůzkách organizačního výboru jsem opakovaně mluvil o tom, že je nutné mít koulařský kruh v pořádku. Zástupci oddílu tvrdili, že bude, ale zapomněli na jednu podstatnou věc. Že to, co vyhovuje koulařům s výkonností kolem třinácti, čtrnácti metrů, nemusí stačit borci, který hází o osm metrů dál. Tahle věc se musí bezpodmínečně změnit, jinak v programu mítinku vrh koulí nebude.“
Po skončení loňského ročníku jste mluvil o tom, že bude složité najít termín pro konání mítinku v roce 2021. Potvrdilo se to?
„Absolutně. Mezinárodní i domácí termínová listina doznala řady změn, navíc do toho „vlétly“ odložené olympijské hry. Nakonec jsme zvolili termín
uprostřed týdne, což špičkovým atletům vyhovovalo. Většina z nich závodila o víkendu před naším mítinkem a také o víkendu po něm. Nezklamala ani divácká kulisa, ve středu se přišlo na atletiku podívat přes sedm stovek lidí.“
Nemrzelo vás, že se na mítink nepřihlásilo více závodníků takzvaného druhého sledu?
„To je zajímavá věc. Vím, že někteří už moc nezávodili a prakticky ukončili sezonu. Jiní, kteří byli ústeckým oddílem osloveni, nechtěli soutěžit s mnohem lepšími závodníky. Moc tomu nerozumím. Spíše bych očekával, že když si někdo může zasoutěžit s Vadlejchem, Veselým, Staňkem nebo Svobodou, tak tu prostě možnost využije. Tady podle mého názoru zaslouží absolutorium oštěpař Vojta Kozák z Litomyšle, který chlapsky přijel a hodil slušných 67,71 metru.“
Přemýšlíte o tom, jak nastavenou laťku udržet v roce 2022?
„Trochu ano, ale chce to určitý odstup. Atlety čeká v příštím roce světový a evropský šampionát. Je jasné, že hledání termínu pro čtvrtý ročník mítinku Rieter bude opět velkou alchymií.“ (fr)